Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Translate this page

For Braille, large print or audio, please contact us.

 

 

 

 

 

 

 

 

Meet the Governors

 

 

Mrs Jane Ellis (Co-Opted Governor & Chair, Equality, Extended Schools, Safeguarding, SEN/PP, maths, health & safety, reading and Apple class governor) (previously community, co-opted & foundation governor)

 

Term of office:  10.11.16 - 9.11.20

Business interests:  None

Elected by the Governors

Attendance since Sept 2014

38/39 meetings (up to Nov 2019)

At school - I like listening to children read.

 

Out of school - I like training my dog, knitting and baking.

Awaiting Photo

Mrs Joanne Ackroyd (Foundation Governor, Educational Visits, Enrichment & Religious Education and Willow class governor)

 

Term of office:  10.1.18 -

Business interests:  None

Elected by the PCC

Attendance since January 2018

15/16 meetings (up to Nov 2019)

 

At school - Leading assembly with children from the collective worship team.

 

Out of school - I enjoy walking, theatre and leading worship in church as a lay preacher

Mr Steve Aldous (Co-opted governor - Finance governor)

 

Term of office:  15.7.19 - 14.7.23

Business interests:  None

Elected by the Governors

Married to Mrs Sharon Aldous (Clerk & SBM)

Attendance since Sept 2014

35/37 meetings (up to Nov 2019)

At school - I enjoy observing the children in class and seeing them learn and develop.

 

Out of school - I like riding my motorbike, golf, travelling and spending time with my family.

 

Mrs Patsy Simpson (LA Governor, writing, computing and Sycamore class governor)

 

Term of office:  10.1.18 - 9.1.22

Business interests:  None

Elected by the LA

Attendance since January 2018

14/16 meetings (up to Nov 2019)

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Julian White (Parent Governor, PE and Oak class governor)

 

Term of office:  4.12.18 - 3.12.22

Business Interests:  None

Elected by Parents

Attendance since November 2018

7/8 meetings (up to Nov 2019)

 

In School – I enjoy all the inventive and wonderful things that the children create.

 

Out of school – I enjoy my kids, literature, cinema, cooking and fitness.

 

 

 

 Awaiting Photo

 

 

 

Mr Christopher Gormley (Parent and Ash class governor)

 

Term of office:  18.7.19-17.7.23

Business Interests:  

Elected by Parents

Attendance since Sept 2019

3/3 meetings (up to Nov 2019)

 

 

 

 

 Awaiting Photo

 

 

 

Revd. Andrew Steer (Ex-officio governor)

 

Term of office:  28.11.19 

Business Interests:

Elected by the Diocese

Attendance since Nov 2019

1/1 meetings (up to Nov 2019)

At school - I enjoy talking to the children, helping with activities and school trips.

 

Out of school - I enjoy walking, running and cooking.

 

Miss Nicola Hesleden (Ash Class Teacher and Staff Governor)

 

Term of office: 28.9.16 -27.9.20

Business Interests:  None

Elected by the Staff

Attendance since Sept 2014

26/26 meetings (up to Nov 2019)

At school - I enjoy helping children learn.

 

Out of school - Spending time with friends and family and playing rounders.

 

Mrs Sarah Peel (Headteacher Governor, SENCO - Special Educational Needs Coordinator)

 

Term of office:  1.9.08 - Permanent

Business Interests:  Dales Heating, Family Business

Attendance since Sept 2014

39/39 meetings (up to Nov 2019)

At school - I love seeing the pupils grow educationally and emotionally into young people excited for their next stage of learning.

 
Out of school - I enjoy watching pupils playing sport and music and walking on the hills. 

Mrs Sharon Aldous (Clerk to Governors)

 

Clerk since January 2010

Married to Steve Aldous (Co-opted Governor)

Attendance since Sept 2014

39/39 meetings (up to Nov 2019)

At school - I love the variety of my job - no two days are the same!

 

Out of school - I like walking (usually with my dog), riding my motorbike, reading and gardening.

 

Previous Governors (2015-2019)

David Atkinson (LA Governor) Term of office 22.9.10-21.9.18 (Resigned 22 July 2016)

Claire Cadman-Bond (Parent Governor) Term of office 24.9.13-23.9.17 (Resigned 29 September 2016)

Helen Wilson (LA Governor) Term of office 1.9.13-31.8.17 (term of office ended)

David Houlton (Foundation Governor) Term of office 15.7.13-31.12.17 (ceased to be vicar of Gargrave)

Stephen Alford (Parent Governor) Term of office 10.11.16 - 9.11.20 (Resigned 17 April 2018)

Maxine Roberts (Parent Governor) Term of office 21.10.14-20.10.18 (term of office ended)

Linda Wall (Foundation Governor) Term of office 10.11.16 - 9.11.20 (Resigned 26 September 2019)

Cookie Policy

This site uses cookies to store information on your computer.

Do you accept?